A legtöbb országtól eltérően Ausztráliában a nemzeti bajnokság nem a legrégebbi tornák közül való. A ma Australian Open-ként ismert rendezvény huszonöt évvel fiatalabb az első, évenként ismétlődő ausztrál tenisztornánál. Az 1890-es évek versenynaptárai már gazdag versenyéletről tanúskodnak, mára azonban ezek a versenyek javarészt eltűntek, a kevés kivétel pedig az év első Grand Slam viadalának felvezető versenyei között, szponzorokat harsogó néven bújik meg a programban.
Az utóbb tenisznagyhatalomként emlegetett országokban a szövetségek megalapítását követően a tenisztornák rendszere igyekezett követni bizonyos közigazgatási mintákat. Ennek figyelembevételével különböztették meg a regionális, nagyobb horderejű versenyeket a kisebb rendezvényektől. Ez utóbbiak alatt Angliában a megyei szintű tornák, az Egyesült Államokban az egyes tagállamok bajnokságai értendők, míg az előbbiek a több megyét, illetve államot felölelő, földrajzilag
is többé-kevésbé egységes térségek bajnoki címeiért folytatott kiírások lettek. A versenynaptár gerincét már a nyolcvanas évek közepétől egyre inkább ezek a tornák képezték, az éves tornaprogram csúcsát pedig Angliában és az Egyesült Államokban is a nemzeti bajnokság jelentette, ami mindkét országban történetileg is megelőzte a többi rendezvényt. Nem így Ausztráliában, amely, jóllehet a teniszláz ott is a hetvenes évek végétől söpört végig, 1901-ig nem önálló szövetségi államként létezett, hanem a brit birodalomhoz egyre lazább kapcsolatokkal kötődő kolóniák együtteseként. A szervezeti felépítést ezért az egyes kolóniák, azaz a majdani tagállamok önálló teniszszövetségei alkották, ország hiányában országos szövetség sem létezett. A szövetségek által meghírdetett bajnokságokat egyre gyakrabban jelölték az intercolonial jelzővel, vagyis korántsem csupán az adott térség játékosai jelentek meg a küzdelmeken. A kilencvenes évek közepétől egyértelműen országos érdeklődésről beszélhetünk, sőt Új-Zéland legjobbjai is egyre-másra fel-feltünedeztek.
A nők 1922-től mérkőznek meg egymással, jóllehet a területi bajnokságokban néhány év késéssel már a nyolcvanas évektől követték a férfiakat. Ennek a szokatlanul sok, tizenhét éves csúszásnak a magyarázata csak részben keresendő adminisztratív tényezőkben. A 19. századi Ausztráliában a női versenyjátékosoknak kimutathatóan kisebb az aránya a teniszt puszta időtöltésként művelő hölgyekéhez képest, mint Nagy-Britanniában vagy az Államokban. Az ok meglehetősen összetett, de bizonyosan nagyban összefügg a nők társadalmi szerepeinek megváltozásával, mely ebben az időben az élet számos területén különböző formában és intenzitással zajlik az európai, illetve az európai mintára szerveződött társadalmakban. Maga a mai értelemben vett versenysport is gyakorlatilag a század második felében születik, és épp azért, mert kevésbé volt terhelt a férfiak képére formált tradícióktól, a nők számára remek lehetőséget kínált a kibontakozásra. Ugyanakkor a helyi sajátosságok, például a városiasodás mértéke, a birtokba vehető földterületek nagysága, vagy egyszerűen csak olyan földrajzi adottságok, mint az alkonyat beálltának különbségei, az ilyen lehetőségeknek is országonként különböző dinamikát szabtak. Ausztráliában ez többek között abban mutatkozott meg, hogy Angliához és Amerikához képest a nők szabadidejének mennyisége és eloszlása is kedvezőtlenebbül alakult, ami a sportra vetítve azt eredményezte, hogy élesebb volt és hosszabb ideig állt fenn a választóvonal időtöltés és versenyzés között. Ez a colour local részben a mai napig rányomja bélyegét a női teniszre a térségben, elég, ha összeszámoljuk, hány világklasszist adott az ötödik földrész a férfi, illetve a női tábornak.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.